Türkiye Ekonomisi

Dünya Ekonomisi

Osmanlı Ekonomisi

Finansal Ekonomi

İşletme Ekonomisi

Hizmet Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Tarım Ekonomisi

Borsa ve Yatırım

Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi Ders Notları

Ekonomi Düşünürleri

Genel Ekonomi Soruları

Özel İstatistik Arşivi

Özel İktisat Konuları

Açık Öğretim İktisat

Ekonomi Kurumları

Kamu Yönetimi

Kamu (Devlet) Maliyesi

Sigortacılık Konuları

Türkiye İktisat Tarihi

Yeraltı Ekonomisi

Kredi Kartı Piyasası

Gelişmekte Olan Ülkeler

Finansal Piyasalar

Kent Ekonomisi

Liberalizm

Forex Piyasaları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tahvil Piyasaları 

Kamu kuruluşlarının, hükümetlerin ve anonim şirketlerin ödünç para bulma amacı ile itibari kıymetleri eşit ibareleri aynı olmak üzere çıkardıkları borç senetleri tahvilleri oluşturmaktadır.25 Tahviller, şirketler için geçici fon ihtiyaçlarını karşılamakta ve hisse senedi ihracında olduğu gibi sermaye arttırmadan kaynak yarattıkları için avantaj sağlarken, riski sevmeyen yatırımcılar içinde genellikle düzenli bir ödeme sağladığı için fınansal piyasalarda tercih  edilmektedir.   Uzun  vadeli  yatırım   aracı   olarak  tanımlanan  tahviller ülkemizde genellikle 2-7 yıl arasında işlem görmektedir.

Uluslararası tahvil piyasaları, fınansal sistemlerin liberalleşmesi ile birlikte esnek hükümet uygulamaları ve vergi indirimlerinin de sağlandığı yeni düzenlemelerle işlem hacimlerinde artış göstermiştir. Tahvil piyasalarında, yabancı ihraççıların tahvilini piyasaya çıkarttığı diğer bir ülkenin para birimi ile yabancı piyasalara sunduğu yabancı tahvil ve tahvil ihracı yapan ülkenin kendi para birimi dışındaki bir döviz cinsinden ve uluslararası bir konsorsiyum aracılığı ile bir banka ve/veya sendikasyon tarafından birden çok ülkede eş zamanlı olarak ihraç edilen, genellikle hamiline kayıtlı euro tahvil araçları kullanılmaktadır. 

Uluslararası tahvil piyasalarında tahvil ihraç eden yani borçlanan şirketler kendi ülkesi dışında tahvillerini satışa çıkarttığı için, tahvilini ihraç ettiği ülkedeki yabancı paralarla daha düşük maliyetle ve ihtiyacı olduğu para biriminde finansman sağlamış olur.

Bunun yanında şirketler uluslararası piyasalara tahvil ihracı yaparak yurt dışında tanınma ve yurtiçine oranla daha likit piyasalarda işlem yapabilme imkanı elde ederler. Yabancı tahvil ve euro tahviller arasında benzer ve farklı özellikler bulunmaktadır. Yabancı tahvil piyasasında yasal düzenlemeler daha etkinken, euro tahvil piyasası yabancı tahvile oranla   daha   çok   gelişmiştir.   Yabancı   tahvillerin   ihracı,   çıkartıldığı   ülkenin   yasal düzenlemelerine uygun olarak gerçekleşir. Tahviller ihracı gerçekleştikten sonra ikincil piyasalarda işlem görmeye başlar ve likidite kazanırlar. Yabancı tahviller çıkarıldığı ülkelere göre isim alabilirler. Örneğin, ABD piyasasında, "Yankee", İngiliz piyasasında, "Buldog", İspanya da ise "Matador" adı verildiği gibi.

Euro tahviller ise yabancı tahvillerden bazı farklılıklar göstermektedirler. Tahvilin ihraç edildiği ülke dışındaki bir para birimiyle ihraç yapıldığını ifade eden euro tahvillerin taşıyana kayıtlı bir biçimde olması, ulusal yasal düzenlemelerin dışnda olmaları, ulusal faiz sınırına tabi olmamaları ve faiz gelirlerinden vergi alınmaması, borsalara kayıt zorunluluğunun bulunmaması gibi özellikleri euro tahvil piyasalarının tahvil piyasaları arasında en gelişmiş ve yaygın olmasını sağlamıştır.28 Eurodolar piyasalarının 1950'lerden sonra gelişmesinin ardından uzun vadeli fınansal varlık olan euro tahviller ilk kez 1963 yılında ihraç edilmiştir.

 

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü - Gizlilik Politikası

Sağlık Bilgileri