Türkiye Ekonomisi

Dünya Ekonomisi

Osmanlı Ekonomisi

Finansal Ekonomi

İşletme Ekonomisi

Hizmet Ekonomisi

Kalkınma Ekonomisi

Tarım Ekonomisi

Borsa ve Yatırım

Ekonomi Sözlüğü

Ekonomi Ders Notları

Ekonomi Düşünürleri

Genel Ekonomi Soruları

Özel İstatistik Arşivi

Özel İktisat Konuları

Açık Öğretim İktisat

Ekonomi Kurumları

Kamu Yönetimi

Kamu (Devlet) Maliyesi

Sigortacılık Konuları

Türkiye İktisat Tarihi

Yeraltı Ekonomisi

Kredi Kartı Piyasası

Gelişmekte Olan Ülkeler

Finansal Piyasalar

Kent Ekonomisi

Liberalizm

Forex Piyasaları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ULUSLARARASI KURULUŞLARIN ETKİLERİ

Başta IMF olmak üzere uluslararası ekonomik kuruluşların dünya genelinde ekonomi politikalarının oluşturulmasına önem­li katkıları vardı. 1980'Ierin ikinci yarısından itibaren bu eğilim kaybolmaya başlamıştır. Gelişmiş ülkeler kendi sorunlarını G7 toplantılarında tartışmaya yönelince IMF'nin etkisi tıpkı Dünya Bankasında olduğu gibi daha çok gelişme yolundaki ülkelere kay­maya başlamıştır. Bu üç uluslararası ekonomik kuruluştan gelişme yolundaki ülkelerin de aktif olarak yer aldığı ve kararlarından etki­lendiği kuruluş WTO'dur. Dolayısıyla WTO'nun üyesi olan ülke­lerin tümü dış ticaret politikalarını WTO'nun kararları çerçevesin­de biçimlendirirken bu kuruluşun kararlarından ve yönlendirme­sinden etkilenmektedir.

Gelişme yolundaki ülkelerden herhangi bir ekonomik sorun­la karşılaşanlar IMF'ye başvurarak bu kuruluşun desteğini talep et­mektedirler. IMF, söz konusu desteği verirken ilgili ülkeyle ortak bir program yapmaktadır. Dolayısıyla böyle bir durumda ilgili ül­ke ekonomi politikasını biçimlendirirken, IMF ile ortak bir prog­ram uyguladığı için, IMF'nin yaklaşımlarından fazlasıyla etkilen­mektedir. 

Bir ülke, IMF ile ortak program uygulamasına giriştiğinde, Dünya Bankası'nın da yönlendirmesine açık olmaktadır. Burada IMF genel ekonomik politika üzerinde söz sahibi olurken, Dünya Bankası sektörel ayrıntılar konusunda yönlendirici etki yapmak­tadır.

Özetle, gelişmiş ülkelerin WTO'nun, ortak programa girmiş gelişme yolundaki ülkelerin ise her üç kurumun kararlarından da etkilendiğini belirtebiliriz.

 

Anasayfa - İktisat - Makale - Ekonomi - Borsa - İstatistik - Türkiye Ekonomisi - Ekonomi Sözlüğü - Gizlilik Politikası

Sağlık Bilgileri